środa, 11 czerwca 2014

Dla kogo rower górski?

Rowery górskie to najczęściej spotykane rowery na ulicach miast. Jeszcze kilka lat temu były to jedne z najpopularniejszych prezentów urodzinowych czy komunijnych. Czasy się jednak zmieniły i obecnie królują rowery miejskie i szosowe. Rowery górskie to potocznie nazywana przez nas większość rowerów, które nie są znanymi sprzed kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat "składakami", którymi jeździli nasi dziadkowie i rodzice. W rzeczywistości, prawdziwe rowery górskie to bardziej skomplikowana konstrukcja, niż nam się wydaje.

 Klasyczne wyścigi górskie, znane jako "cross country" odbywają się na trudnym górzystym terenie, dlatego też rowery górskie muszą mieć bardzo mocną, ale zarazem lekka konstrukcję ramy. Napęd takiego sprzętu powinien być niezawodny, znakomicie przystosowany do pracy w ciężkich warunkach, odporny na błoto, piach i duże siły i obciążenia na niego działające. To wszystko zmusza producentów do wyboru mocnych i lekkich materiałów.


 Rowery górskie charakteryzują się zwartą, wzmocnioną ramą i osprzętem odpornym na wszelkie zabrudzenia. Hamulce takie roweru muszą być też bardzo mocne i niezawodne. Bardzo istotną cechą jest amortyzacja, pozwalająca na swobodne pokonywanie największych różnic terenu. Rowery górskie, również te mniej profesjonalne, znakomicie nadają się do jazdy wyczynowej, ale także po naszych ulicach - tym bardziej, że w wielu miejscach w naszym kraju przypominają one tatrzańskie tereny. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz